V pátek 29. září 2023 bude MěÚ Deštná z provozních důvodů uzavřený. Náhradní úřední hodiny jsou v úterý 26. září 2023 od 7 – 11 hodin.
Proč se ulice Bílkova jmenuje Bílkova?
(Zpravodaj Deštenska - duben 2018)
Bílkova ulice začíná u rodného domu, ve kterém se Tomáš Václav Bílek 30. září 1819 narodil.
Jeho otec byl kovář, který pět let po narození Tomáše zemřel. Syn nešel v otcových šlépějích, ale věnoval se studiu. Nejprve v Jindřichově Hradci na gymnáziu, následně absolvoval filosofická studia v Praze, spolu s Karlem Havlíčkem. Složil zkoušky z klasické filologie, rakouských dějin, estetiky, pegagogiky a českého jazyka.
Ve svém prvním zaměstnání působil jako auskultant na malostranském gymnáziu (1841 – 1843). Byl i soukromým vychovatelem princů rodu rohanského. Od roku 1944 pracoval jako suplent na gymnáziu v Litoměřicích. Zde se seznámil s Čelakovským a Jungmannem. Jako profesor působil na gymnáziu v Písku od roku 1848. Proslavil se zde pořádáním nedělních přednášek s přírodopisnou tématikou pro širokou veřejnost. Roku 1853 byl jmenován ředitelem gymnázia v Hradci Králové. O čtrnáct let později se stává ředitelem akademického gymnázia v Praze. Byl mimořádným členem Královské české společnosti nauk.
V roce 1873 byl náhle penzionován. Důvodů bylo asi hned několik, hlavně politických. Ministerskému radovi se nelíbilo, že nepodpořil při volbách v roce 1870 vládní kandidáty. Důvodem mohly být i stížnosti Němců na německém malostranském gymnáziu, aby poté nahradili všechny české profesory. V důchodu se Bílek věnoval vědecké a spisovatelské činnosti.
V roce 1864 věnoval, v rámci dobročinnosti, škole v Deštné 168 knih a mnoho učebních pomůcek. Založil také nadaci na podporu školních děti v Deštné.
Svojí rozsáhlou historickou tvorbou přiblížil čtenářům období útlaku po bitvě na Bílé hoře (nejznámější kniha je Dějiny konfiskací v Čechách po r. 1618).
Zemřel 6. března 1903 v Karlíně. Pohřben je na Olšanských hřbitovech.
Dne 8. srpna 1920 byla na jeho rodném domě v Deštné odhalena pamětní deska.
Pro zajímavost, v Praze Dejvicích, kde žiji víc jak 40 let v jednom domě, bydlí i pravnučka T. V. Bílka.
Jitka Šnorková
Pozn.:
Rohanský rod – jeden ze šlechtických vládnoucích rodů v Evropě. Hlavní rodová linie se v době Francouzské revoluce přesunula do habsburského soustátí, kde našla trvalé útočiště v Čechách, přijala německý jazyk jako mateřský a po druhé světové válce odešla do Rakouska a Velké Británie.
Auskultant – právník, absolvent právnické fakulty, který se praxí u soudu připravoval ke složení soudcovské zkoušky.
Suplent – zástupce vysokoškolského profesora, zatímní středoškolský učitel.