Navigace

Obsah

Rodáci a osobnosti

# A Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž
Bedřich  Kamarýt 1

Bedřich Kamarýt

Bedřich Kamarýt se narodil ve Velšíně 8.9.1831 a v roce 1854 byl vysvěcen na kněze.

Deštenští  letci 1

Deštenští letci

V Deštné prožil mládí Josef Kloboučník, jezdil za příbuznými Hugo Dostál, v nedalekém Bořetíně se narodil Bohuslav Mráz a ve Vícemili žil řadu let před svou smrtí Vladimír Cupák.

Karel  Ditters  z  Dittersdorfu  (1739  -  1799) 1

Karel Ditters z Dittersdorfu (1739 - 1799)

Na deštenském hřbitově je pohřben významný hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu (1739 - 1799), kterého ze Slezska přivedl na své panství baron Ignác Stillfried, majitel Červené Lhoty a nedalekého Nového Dvora, dnes u osady Lipovka. Šestapadesátiletý Stillfried si vzal 17letou Dittersovu dceru.

PhDr,  Josef  Klik 1

PhDr, Josef Klik

Narodil se 19.3.1896 jako jeden z pěti dětí provazníka Karla Klika v Deštné. V domě čp. 98.

Stanislav  Jíra 1

Stanislav Jíra

Učitel a později ředitel deštenské školy Stanislav Jíra se narodil v Častrově v rodině učitele 18. listopadu 1902.

Tomáš Václav Bílek 1

Tomáš Václav Bílek

Tomáš Václav Bílek se narodil 30. září 1819 jako syn kovářského mistra v Deštné v domě čp. 129 na Stráních.

Vojtěch  Pakosta 1

Vojtěch Pakosta

Vojtěch Pakosta byl pátým - posledním - dítětem manželů Františka Konstantina Pakosty, mlynáře v Deštné a Marie, roz. Strouhalové z Nové Vsi na Jindřichohradecku (Schönbornu). Rodina Pakostů byla spřízněna s rodinou Hlinků z Nekrasína. Jejich syn Vojtěch Hlinka, později proslulý povídkář František Pravda v roce 1842, po kněžském vysvěcení obdržel jurisdikci pro kaplanování v Jarošově.